Zabezpieczenia antywłamaniowe do domów i mieszkań

Zabezpieczenie Domu przed włamaniem

Wprawdzie nie ma 100% zabezpieczenia przed włamywaczami, ale można minimalizować ryzyko z tym związane. Zasada jest taka, że to, co spowalnia włamywacza, powoduje hałas, wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, zwiększa szansę na wykrycie oraz przeprowadzenie skutecznej interwencji.

To, co jest istotne, to podczas projektowania systemów alarmowych, należy przewidzieć prawdopodobne drogi, które zostaną wybrane przez potencjalnych włamywaczy i skupić się na ich wzmocnionym zabezpieczeniu.

Podział systemów alarmowych.

Systemy alarmowe dzielą się na:

  • wewnętrzne (czyli takie, które uruchamiają alarm po wtargnięciu intruza do wnętrza budynku),

  • oraz zewnętrzne  (czyli takie, które uruchamiają alarm, gdy ktoś znajdzie się w obszarze, w którym nie powinno go być).

Typową reakcją systemu alarmowego na pojawienie się intruza jest uruchomienie alarmu dźwiękowego oraz powiadomienie centrali agencji ochroniarskiej, z którą użytkownik danej nieruchomości ma podpisaną umowę.

Jakie czujki?

Każdy system alarmowy reaguje tylko na takie zdarzenia, jakie zostaną wykryte przez czujniki. W związku z kosztami raczej nie stosuje się wszystkich rodzajów czujek naraz. Zwykle jest tak, że wybiera się ich kilka i „obstawia się” tylko takie miejsca, które zostaną wybrane przez potencjalnych włamywaczy.

  1. Czujka ruchu – wykrywają ruch. Mogą działać na zasadzie wykrywania przez ciało człowieka podczerwieni (promieniowania cieplnego). Są to najchętniej wybierane czujki ze względu na niskie koszta oraz uniwersalność.

  2. Bariery podczerwieni – działają na zasadzie emitera i odbiornika, pomiędzy którymi rozciąga się niewidoczna dla oka wiązka, która gdy tylko zostanie przerwana (obwód zostanie przerwany) uruchamiany zostaje alarm. Montowane zwykle są w okolicach okien, wejść. Cechują się niezwykła skutecznością.

  3. Czujki akustyczne – a więc takie, które reagują na pojawienie się dźwięku powstałego np. w wyniku zbicia szyby czy zastosowania urządzeń generujących duży hałas.

Rodzaje rozdzielnic nN

czytaj artykuł

Oznakowanie elektryczne

czytaj artykuł