Jaka automatyka do bramy wjazdowej?

Bramy wjazdowe są stosunkowo często eksploatowane. Zdarza się, że są otwierane kilka lub nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Muszą pracować w trudnych, zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór takich systemów automatyki, aby nie sprawiały problemów przez możliwie długi czas.
Jaką bramę wybrać?
Zależy od tego, jaką dysponujemy działką. Szerokie działki, w zasadzie nie mają żadnych ograniczeń z zastosowaniem bram. W tych wąskich, pewne rozwiązania nie mogą wchodzić w grę.
Brama rozwierana czy przesuwna?
Cóż, jej wybór powinien zależeć od możliwości jej zamontowania oraz zasobów finansowych. Zwykle jest tak, że wszędzie gdzie jest to tylko możliwe, stosuje się bramy przesuwne, których systemy automatyki wydają się być mniej zawodne. Montuje się odpowiednio dobrany silnik, który napędza cały mechanizm. W przypadku bram rozwieranych, zamontować należy siłowniki.
Skupmy się na bramach przesuwnych, bo jest to jedna z popularniejszych opcji. W przypadku tego rozwiązania, brama porusza się wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie. Oprócz sprawdzenia, czy takie rozwiązanie się zmieści, powinniśmy brać poprawkę na to, że jego szerokość jest zwiększana dodatkowo przez przeciwwagę. Wzdłuż drogi otwierania bramy nie powinno być żadnych przeszkód w postaci kamieni, roślin, zlodowaciałego śniegu lub innych przedmiotów mogących stawiać dodatkowy opór.
Kolejną istotną rzeczą jest odpowiedni dobór mocy napędu do wagi bramy. Stąd też, decydując się na jej zakup, pomyślmy o tym, aby w pakiecie pojawił się również odpowiednio dobrany napęd. To o czym należy pamiętać, to funkcja niepełnego otwarcia. Przydatna zwłaszcza wtedy, gdy nie planujemy furtki.